• Ekonomik ve garantili ilaçlama servisi!
 • Su Deposu Temizliği

  Su Deposu Neden Kirlenir?

  Su deposuna  aktarılan su birtakım işlemlerden sonra temizlense bile 6 ay içerisinde fiziksel ve biyolojik etkenler ile  depo içerisinde bulunan yosun, kireç, ve mangan gibi maddeler kirliliğe sebep olurlar. Depo kapaklarının, çatlak, kırık  veya hiç olmamasından dolayı böcek, fare , kedi vs canlıların düşüp ölmeleri ile hayat kaynağımız olan su sağlığımıza olumsuz etkide bulunan bir sıvı haline gelir.

  Neden Su Deposu Temizliği yaptırmalıyız?

  Temizliği yapılmayan su depopaları halk sağlığına olumsuz etki oluşturacak pek çok mikrop ve mikroorganizmaların yuvası ve üreme alanı haline gelir. Dünyada sağlık üzerine çalışma yapan pek çok kurum ve kuruluşun çalışmaları bize gösteriyor ki  kirli ve pis sular sigara, alkol vs ölüme sebep olan faktörlerden sonra 6. Sırada gelmektedir. Temizliği yapılmayan su depoları tifo, kolera, hepatit B vs birçok hastalığa sebep olan pek çok bakteriyi vücuda bulaştırır. Bu hastalıkların bir kısmı sakatlığa, bir kısmı ise ölüme sebebiyet verebilir.

  Vücudumuzun en temel ihtiyaçlarından olan su sağlıklı şartlar altında kullanılmadığı taktirde geri dönüşü olmayan sonuçları ortaya çıkarır. Yapılan araştırmalar su kalitesinin bölge insanlarının zeka seviyelerine, yaşam sürelerine doğrudan etkiler oluşturduğunu ortaya koymaktadır.

  Su Deposu Temizliği Yasal Olarak Zorunlu mudur?

  2007/67 genelgesinde belirtilen hususlara göre kurum ve kuruluşların belirli aralıklar ile su deposu Temizliği yaptırmaları zorunludur.

  2007/67 Genelge İçeriği (Alıntı):

  1. Bina ve konutlarda kullanılan su depolarından temizliği yapılmamış olanlar hemen, daha sonra da belirli periyotlarla (kesinti olduğu dönemlerde 3 ayda bir, diğer dönemlerde 6 ayda bir) temizlenmeli ve bakımları yapılarak dezenfeksiyonu sağlanmalıdır.
  2. Kesinti olmadığı zamanlarda da suyun depodan kullanımı sağlanmalıdır.
  3. Mahalle aralarında kuyu, tanker, bidon vb. kaynaklardan içme suyu temin edilmemelidir.

  Yapılan denetlemelerde su deposu temizliği gün geçtikçe önem arz etmektedir. Ama su deposu temizliği yasal zorunluktan önce sağlık için yapılmalıdır.

  Su Deposu Temizliği Hangi Aralıklarla Yapılmalıdır?

  Yasal olarak genelgelerde belirtildiği üzere uzun süreli su kesintileri yaşanan bölgelerde 3 ayda bir, kesinti yaşanmayan yerlerde ise 6 ayda bir temizlik yapılmalıdır.

  Su Deposu Temizliği Şartnamesi (YÖNETMELİK):

  1. Su kesintisi olmadığı dönemlerde depo yılda 2 kez temizlenecektir.
  2. Verilecek hizmet içeriğindeki işler; her türlü malzeme, taşımalar, işçilik, nakliye ve hamaliye, genel giderler dahil, KDV hariç olarak verilen fiyat teklifinde fiyata dahildir.
  3. Hizmet veren firma; çalışma ve iş güvenliği kanunlarının gerektirdiği her tedbiri almak ve ilgili mevzuat hükümlerine uymakla yükümlüdür.
  4. Hizmet veren firma gerekli tüm resmi belgelerini ibraz etmekle zorunludur.
  5. Hizmet verirken su deposu içerisinde kullanılacak tüm ürünler içme ve kullanma su depolarına uygun ve belgeli olmalıdır.
  6. Su depoları içerisinde çalışan yüklenici firma personelleri sigortalı olmalı, periyodik olarak sağlık kontrollerinden geçmelidir. İSG kanunlarına uygun sağlık raporları bulunmalıdır.
  7. Yüklenici firmanın faaliyet belgesi olmalı ve faaliyet belgesinde verdiği hizmetlerin dökümleri bulunmalıdır.
  8. Vergi yükümlülüğü bulunmalıdır

  Neden Malatya Tekno İlaçlama Temizlik Ltd. Şti.

  Çünkü Malatya’ nın temizlik ve ilaçlamada öncü firması olan  Tekno İlaçlama  Temizlik Ltd. Şti bölgenin birçok kamu kurum ve kuruluşlarına ( hastane, yurt , okul, devlet daireleri, sosyal tesisler) vs ve özel kurum ve kuruluşlarına (site, apartman, lokanta, ev , işyeri ) vs temizlik, ilaçlama ve su deposu temizlik ve dezenfeksiyon hizmetleri vermekte, temizlik ve ilaçlama alanında yapılan seminer, kongre ve eğitimlere katılmakta, bünyesinde çalışan personellerine düzenli olarak eğitimler vermektedir. Resmi olarak tüm evrakları temin etmiş olan firmamız ‘’Doğa ile Barışık’’ sloganı ile çevre ve halk sağlığına olumsuz etki eden faktörlere önlem almakta ve müşterilerine güler yüzlü, çözüm odaklı ve hizmet sonrası destek veren bir anlayış ile hizmet vermektedir.

  Open chat
  Merhaba
  Nasıl yardımcı olabiliriz?