• Ekonomik ve garantili ilaçlama servisi!
 • Dezenfeksiyon

  Corona Virüsü Nedir?

  Corona virüsler, insan ve kuşlar gibi memelilerde hastalıklara sebep olan virüslerdir. İnsanlarda genellikle ciddi olmayan fakat ölüm riski bulunduran solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olur. İnek ve domuzlarda ise ishal, tavuklarda üst solunum yolu hastalıklarına sebep olur. Bilinen türleri arasında MERS-CoV, SARS-CoV ve 2019-nCoV sayılabilir.

  Coronaviridae ailesinden hayvan ailelerinde bulunan bir RNA virüsüdür. Solunum, sindirim ve boşaltım organlarını etkileyen virüs daha çok ilkbahar ve sonbaharda etkindir. Aslında Corona virüsü kedilerin sıklıkla karşılaştığı bir virüstür. Mutasyona uğramadan öldürücü olma riski neredeyse yok gibidir. Virüs kediden kediye temas yoluyla geçer, yayılma yoluysa genelde dışkıdır. Kedilerin neredeyse yarısı bu virüsle hayatlarında bir kez karşılaşırlar. Bu oran kedilerin toplu yaşadığı yerlerde daha da artar. Tanı testlerinde ise kedilerin metabolizmalarının virüse karşı oluşturduğu metabolik maddeler [antibody düzeyi (titer seviyesi)] ölçülebilir. Belirtiler genelde ateş, ishal ve halsizlik şeklinde olur. Ama neredeyse yüzde yüze varan oranlarda kediler bu virüsün hastalığını yenebilirler. Virüsün yayılması genelde “dışkılama > dışkıyla temas > tüy yalama” şeklinde olur. Düşük bir olasılık da olsa hava yolu da bulaşma yolları arasındadır. Corona virüsünün kedilerin rahatça atlattığı bu hastalığı, virüsün mutasyon geçirmesiyle ölümcül FIP’e dönüşür.

  Dezenfeksiyonda İlk Tercihiniz

  Firmamız , uzman ekibi, profesyonel ekipmanı ve sağlık bakanlığından onaylı dezenfektanları ile başta corona virüsü olmak üzere halk sağlığını olumsuz etkileyen pek çok bakteri, virüs gibi mikroorganizmaların mücadelesinde ekonomik, garantili ve kurumsal çözümler sunmaktadır.

  CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • İştahsızlık ve kilo kaybı
  • Ateş
  • Halsizlik ve durgunluk
  • Karın bölgesinin şişmesi
  • Görme sorunları, gözün sulanması ve gözde renk değişimi
  • Solunum sorunları ve nezle
  • Denge sorunları

  CORONA VİRÜSÜNDEN NASIL KORUNULUR?

  Yeni koronavirüs enfeksiyon açısından risk altında bulunan kişiler hayvanlarla yakın temasta bulunanlar, hasta kişilerin aile üyeleri ve sağlık çalışanları. Hijyen kurallarına uyulması, hastalıktan korunma ve hastalığı bulaştırmamak açısından önemli.

  Hijyen kuralları içinde öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burnun tek kullanımlık mendille kapatılması, mendil yoksa dirseğin iç kısmı kullanılması, ellerin sık sık su ve sabunla yıkanması, su ve sabun yoksa alkol içerikli el dezenfektanları kullanılması, hayvanlarla temastan sonra ellerin yıkanması, hayvansal ürünlerin tüketilmeden önce pişirilmesi ve kirli ellerle ağız, burun ve göze dokunulmaması yer alıyor.

  Koronavirüsün belirtileri hafif veya şiddetli seyredebiliyor. Ateş ve öksürüğün yanı sıra hastalığı şiddetli geçirenlerde nefes darlığı, zatürre ve böbrek yetmezliği meydana gelebiliyor.

  Sağlık Bakanlığı, ateşi olanlar, öksürenler ve nefes alma güçlüğü çekenlere, hemen bir sağlık kuruluşuna giderek seyahat geçmişiyle ilgili bilgileri sağlık çalışanlarıyla paylaşmalarını öneriyor.

  DEZENFEKSİYON : Bir cismin ya da maddenin patojen (hastalık yapıcı) mikroorganizmalardan arındırılması işlemidir. Bazı bakteri sporları dezenfeksiyon sonrası canlı kalabilir.

  Kimyasal maddelerle yapılan dezenfeksiyondur. Isı ile dezenfeksiyon yöntemlerinin kullanılamadığı durumlarda dezenfeksiyon öncesi temizleme işleminden sonra pulverizasyon, fumigasyon vb. yöntemler ile uygulanmaktadır. Dezenfektanlar yapılarına bağlı olarak 2-30 dakika arasında etkilerini göstermektedir.

  Firmamız , uzman ekibi, profesyonel ekipmanı ve sağlık bakanlığından onaylı dezenfektanları ile başta corona virüsü olmak üzere halk sağlığını olumsuz etkileyen pek çok bakteri, virüs gibi mikroorganizmaların  mücadelesinde ekonomik, garantili ve kurumsal çözümler sunmaktadır.

  HİZMET ALANLARIMIZ

  • RESMİ VE ÖZEL OKULLAR
  • KREŞLER
  • HASTANELER
  • OKULLAR
  • TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI
  • EVLER
  • İŞYERLERİ
  • SPOR SALONLARI

  Dezenfeksiyonda İlk Tercihiniz

  Firmamız , uzman ekibi, profesyonel ekipmanı ve sağlık bakanlığından onaylı dezenfektanları ile başta corona virüsü olmak üzere halk sağlığını olumsuz etkileyen pek çok bakteri, virüs gibi mikroorganizmaların mücadelesinde ekonomik, garantili ve kurumsal çözümler sunmaktadır.

  Çalışmalarımızdan Görüntüler

  Open chat
  Merhaba
  Nasıl yardımcı olabiliriz?