• Subcribe to Our RSS Feed

İlaçlama

HAŞERE İLAÇLAMA

fare_ilaclamaHaşere İlaçlama Nedir, Nasıl Yapılır?

Hastalık yayan böcek ve haşereler hayatımızın büyük çoğunluğunun geçtiği çalıştığımız yerde, evimizde sağlığımızı doğrudan etkiler. Bu haşereler yaşadığımız hiçbir yerde istenmeyen parazit canlılardır. Bu canlıların insanlarda bir iğrenti duygusunu oluşturmasının yanı sıra ayrıca sarılık, veba, ve tifo gibi hastalıklara yakalanmamıza sebep olur. Bu canlılarla mücadele haşere ilaçlama ile yapılır. Bu gibi haşereler insan vücudunu ısırdıkları zaman kendi salgılarını bırakarak insan derisinde bulunan dokularda hasara yol açar. Bu canlılardan biri olan uyuz böceği insan derisinde aşırı kaşınmalara neden olmasından dolayı insan derisinde kızarıklıklar oluşturur.

 

Haşere İlaçlamada En Etkili Yöntemler Nelerdir?

Ziraat alanında da kullanılan haşere ilaçlarının genel adı İnsektisit’tir. Bu ilaçların bir çok uygulama yöntemleri bulunur. Genel itibari ile her haşere ilaçlama yöntemi her böcek ve parazite etkili olmaz. Bu işlemler yapılmadan önce ilaçlanacak parazit canlı belirlenip, o parazite etkili olacak ilaç temin edilip, daha sonra yöntem seçilerek uygulamaya geçilir. Böylelikle haşerelerden kurtulmuş oluruz.

 

KOKULU-KOKUSUZ UYGULAMA

kokulu ilaçlama

Kokulu Uygulama

Parazitlerin fazla olarak bulunduğu yerlere yapılmalıdır. Bu yöntem uygulandıktan sonra kısa zamanda haşerelere etki etmeye başlar. Kokulu uygulama işlemi yapıldıktan sonra yaşanılan mekan 2-4 saat kapalı kalmalı ve 1-2 saat havalandırma yapılmadan mekana girilmemelidir.

Kokusuz Uygulama

Bu yöntem sıvı malzeme püskürtme yoluyla uygulanır. Kokusuz Uygulama yönteminin yapılacağı sırada uygulama yapılan yerin terk edilmesi ve kapalı olması gerekmektedir. Açık halde bulunan yiyecek ve gıda malzemeleri uygulama yapılacak ortamda bulunmamalı, bulunuyorsa da üzerleri mutlaka kapatılmalıdır.

 

JEL İLAÇLAMA

jel-ilaclama-hakkinda

JEL İLAÇLAMA

Jel ilaçlama metodu, ilaçlama sektöründe son yıllarda en çok ilgi gören kokusu ya da yan etkisi olmayan, ilaçlama yapılacak ortamdaki insanlara ve diğer canlılara hiç bir şekilde zararı olmayan silikon görünümlü böcek zehiridir. Jel ilaçlar borik asit bazlı böcek yemleridir. Kalorifer böcekleri üzerinde inanılmaz derecede etkilidirler. Diğer sprey şeklinde uygulanan zehirlere göre kat ve kat daha etkilidirler ve etkilerini aylarca kaybetmezler. Bu uygulama, bir aplikatör yardımıyla restoran, mutfak, yemekhane gibi mekanlarda bulunan haşerelere karşı kullanılan jel yem uygulamasıdır. Çok etkilidir ve kokusu yoktur. Dozu istediğiniz şekilde ayarlayabileceğiniz tabancası ile uygulanır. Jel İlaçlama Yöntemi ile kokusuz, insan sağlığına zararsız kesin çözüm elde edebilirsiniz.

 

SICAK-SOĞUK SİSLEME

sıcak sisleme

Termal Flog Cihazı İle Sıcak Sisleme Şeklindeki Uygulama

Termal sisleme yöntemi ile su, yağ ve mazotta eriyen madde kullanılır. Sıcak sisleme diye adlandırılan bu yöntem mekanlarda, nehir, göl, çöplükler, ağaçlık alanlar ve sivrisinek, karasinek gibi haşerelerle mücadelede, ahır ağıl gibi yerlerde uygulanır. Motorlu termal sisleme cihazları portatif yada araca monte edilerek uygulanabilir. Cihazlar iki zamanlı bir motor sayesinde oluşan ince bir sis tabakasının dışarı püskürtmesiyle oluşur. Oluşan sis tabakasının kullanıcı ve uygulamayı izleyenler üzerinde olumlu psikolojik etkisi bulunur. Yüksek akış ve püskürtme meydana gelen büyük partiküller yere erken düşerken bazıları çok küçük damlacıklar halinde uygulanmayan alanlara uçuşurlar.

 

malatyateknoilaclama

Ulv Cihazı İle Soğuk Sisleme Şeklindeki Yöntem

Potansiyelleri yüksek zararlıların nüfus olarak artması durumunda bu sistem uygulanmalıdır. Bir diğer adı alan spreylemesidir. Araç üzerine monte edilmiş, benzinle çalışan, damlacık ayarlı ulv cihazları kullanılır.Bazı durumlarda elektrikli el tipi ulv cihazı ve benzinle çalışan sırt atomizörleri kullanılır. Araç üzerine monte edilmiş ulv cihazları 20-50 metre yüksekliğe ulaşabilecek şekilde havaya püskürtmektedir. Bu yöntem uçan zararlıların ergin dönemlerinde yapılan ve istenilen canlının aktif olduğu saatlerde, faal olduğu alanları kapsar.

 

KEMİRGENLE MÜCADELE

kemirgenle mücadele

Kemirgenle Mücadele

Fare ve sıçanlar bir gün içinde çok değişik yerlere gidip gelirler. Değişik çiftlik, kümes, yem depoları, su ve pislik kanalları arasında hastalık etkenlerini etrafa bulaştırırlar. Bu nedenle her işletmede kemirgenlerle mücadelenin yapılması gerekir. Mücadele yapılmayan işletmelerde fareler hızla çoğalır ve bu durum olumsuz sonuçlara yol açar.

Kemirgenle mücadele genel olarak; İç alanlarda pelet formunda ilaçlar, dış alanlarda suya dayanıklı mum formunda ilaçlar en gelişmiş ve uygun yerleştirme yapılmış istasyonlarda kullanılarak kemirgenlere karşı, mücadele yapılır. Kemirgen mücadelesi çok kısa periyotlu kontrollerle de çok iyi sonuçları vermektedir.

İçerisinde Bitrex bulunan WHO onaylı, Sağlık Bakanlığı ruhsatlı cazip 2.ve 3. Jenerasyon oral antikoagulant içerikli yemler kullanılmaktadır.